Vědecko-popularizační měsíčník 21. století, který přináší zvídavým čtenářům témata z oblasti výzkumu vědy a dalších zajímavostí, přinesl v zářijovém čísle rozhovor s naším kolegou Jiřím Zemanem. Mladý nadějný výzkumník mimo jiné nyní pracuje na vývoji systému ve formě detekčních trubiček s cílem přesnější detekce bojových chemických látek. Toto téma je aktuální především v souvislosti s válkou na Ukrajině, i dřívějšími ozbrojenými konflikty v Sýrii.
Užití chemických látek jako sarin, chlor nebo čpavek je zakázáno Ženevskými úmluvami, ale přesto nelze vyloučit, že se v bojích vyskytnou. Proto přichází výzkumný tým s detekčními nástroji, které jsou snadno dostupné, cenově přijatelné a naprosto průkazné. Výzkumný tým Farmaceutické fakulty se pak podílel především na vývoji jedné z částí detekčního systému, a to nosičů ve formě pelet. „Pelety se řadí mezi lékové mikroformy. Jsou to malé kulaté částice s výbornými tokovými (snadné plnění do trubiček) a mechanickými vlastnostmi (vysoká pevnost a nízký oděr). U současné verze detekční trubičky, obsahující naše pelety, se očekává její použitelnost zhruba 3 až 5 let,“ popisuje Jiří Zeman vývoj nosičů.
Vývoj nosičů na Ústavu farmaceutické technologie trvá již přes deset let a Jiří Zeman se na něm podílel již v rámci doktorského studia pod vedením současného děkana Davida Vetchého, který s vývojem nosičů začal. Farmaceutická fakulta spolupracuje na vývoji s českou firmou Oritest, která uvádí detekční trubičky na trh. „Celou řadu detekčních trubiček z portfolia firmy Oritest včetně těch určených k detekci nervově paralytických látek nebo fosgenu využívá Armáda ČR i složky IZS,“ doplňuje Jiří Zeman. Mimo Česko jsou pak detekční trubičky dodávány i jiným armádám v rámci NATO nebo na asijský trh.
Do budoucna má Jiří Zeman v plánu pokračovat ve vývoji a zdokonalování detekčních systémů. „Je totiž nezbytné, abychom byli připraveni i na možné použití nových, toxičtějších, dosud neznámých látek, pro jejichž detekci by současná citlivost celé řady detektorů nemusela být dostačující,“ dodává Jiří Zeman.
Přejeme mu mnoho štěstí a úspěchů v jeho další výzkumné práci!