Dle vyjádření korespondující autorky za Farmaceutickou fakultu PharmDr. Miroslavy Pavelkové, Ph.D. byla zásadní spolupráce s vědeckými partnery z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR v Praze Ing. Jiřím Brusem, Dr. a Ing. Martinou Čubovou Urbanovou, Ph.D. a kolegy z Oddělení farmakologie a toxikologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně pod vedením PharmDr. Josefa Maška, Ph.D.
Perorální podávání přírodních bioaktivních látek, jako jsou thymol a karvakrol, je často omezeno jejich nízkou rozpustností a vstřebatelností v gastrointestinálním traktu, což snižuje jejich účinnost a nedovoluje plně využít pozitivní vliv na zdraví člověka. Tyto látky vykazují cenné biologické účinky (antimikrobiální, protizánětlivé, antioxidační aj.) a jsou dle FDA považovány za bezpečné („Generally Recognized as Safe“). Je proto snahou využít jejich preventivní a terapeutický potenciál nejen v oblasti farmacie, ale také v potravinářském průmyslu, zejména při výrobě nutraceutik.
Jedním ze způsobů, jak zvýšit jejich biologickou dostupnost je vytvoření samoemulgujících hydrogelových částic na bázi alginátu a pektinu, mechanismem ionotové gelace, což bylo předmětem této studie. Využití ssNMR přineslo hlubší vhled do struktury částic a následně porozumění vlastnostem těchto hybridních gelových matricových systémů s obsahem lipofilního fytoterapeutika. Biologické testy in vivo pak potvrdily zvýšení jejich biologické dostupnosti v živých organismech.
Získané výsledky otevírají novou perspektivu pro racionální formulaci systémů podobného charakteru v oblasti potravinářství a také farmacie.
Celý článek si můžete prostudovat zde.