Jídlo jako lék I.: Složení potravin a vliv zpracování potravy na naše zdraví

(19.9. - 14.11.2023, Online kurz) ​​

Tento kurz je součástí 3-dílného cyklu. Další části se budou zaměřovat na oblasti dietetiky, interakcí, poruch příjmu potravy a specifických diet při některých onemocněních a specifických stavech.

Charakteristika kurzu:

Víme, jaké potraviny a výsledná jídla nás mohou uzdravovat, a která nám naopak rychle anebo naopak nenápadně zdraví ničí? Víme jaké potraviny „užívat“ jako uzdravující a kterým se raději vyhnout?

Za svůj život můžeme snít potraviny, které našemu tělu nic nedají a tak se můžeme cítit stále unavení, nebo nás mohou potkat ne úplně příjemné choroby způsobené nevhodnou stravou. Můžeme si ale také vybrat takovou cestu, kdy budeme svým aktivním výběrem své stravy přispívat k tomu, že se budeme cítit více zdraví a vitální. Záleží jen na nás a na našem postoji: důležité je se dobře a správně najíst.

Pojďme se tedy podívat na základní kameny a podrobné složení naší potravy. Rozebereme si vliv vybraných cukrů, tuků, bílkovin, nezbytných vitamínů a látek udržujících potraviny stabilní. Podíváme se také na tzv. "superpotraviny" a doplňky stravy jako na látky, které nám mohou pomoci zdraví upevnit a zjistíme také, co do stravy příliš nezařazovat.

Účastníci:

Kurz je určen pro každého, kdo se zajímá o své zdraví a chce se dovědět (nebo si připomenout) důležité poznatky a doporučení z oblasti výživy a přístupu ke stravování.

Obsah kurzu:
  1. Cukry, umělá sladidla, typy a využití vlákniny, význam a možnosti ovlivnění glykemického indexu potravy (19.9.2023, doc. Opatřilová)
  2. Tuky jako nedílná a velmi důležitá součást potravy (26.9.2023, doc. Opatřilová)
  3. Bílkoviny, základ jídelníčku? (3.10.2023, doc. Opatřilová)
  4. Doplňky stravy - legislativa, vztah léky vs. potravní doplňky, potraviny nového typu a jejich užití ve výživě i doplňcích stravy (10.10.2023, dr. Vranová)
  5. Potraviny pro zvláštní výživu - složení, výroba, předepisování a úhrada zdravotní pojišťovnou, indikace (17.10.2023, dr. Vranová)
  6. Aditiva, konzervanty,... "prostě éčka" (24.10.2023, doc. Opatřilová)
  7. Vitamíny (31.10.2023, doc. Opatřilová)
  8. Superpotraviny (7.11.2023, dr. Vranová)
  9. Fermentace, význam a provedení (14.11.2023, dr. Lžičař)
Časový harmonogram:
  • 9 online přednášek v trvání 90 minut
  • Přednášky budou probíhat online vždy v úterý od 16:30 do 18:00, od 19.9. do 14.11.2023 (Každá přednáška bude nahrávaná a přístupná přihlášeným účastníkům po dobu 1 týdne, není tedy nutné se přednášky zúčastnit přímo v dobu jejího konání.)
Přednášející:
  • Doc. PharmDr. Ing Radka Opatřilová, Ph.D., MBA
  • PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D.
  • PharmDr. Marek Lžičař
Forma výuky:

Online přes platformu MS Teams

Přihlašování:

(přihlašování již bylo ukončeno)

Kurz proběhne v případě min. 12 přihlášených účastníků.

(Na tomto odkazu naleznete aktuální nabídku kurzů. Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše další otevírané kurzy?Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)

Doc. PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D., MBA: Farmaceutka a zkušená lektorka, která už dvě dekády propojuje svět farmacie se světem chemie a ochranou životního prostředí. Organizuje odborné konference i dobrovolnickou činnost studentů a zaměstnanců fakulty a s obětavostí její vlastní se těchto aktivit také sama účastní. Oceňuje věcnou diskusi, nebojí se vystoupit ze zajetých kolejí a otevírá nové pohledy. Díky jejímu progresivnímu přístupu k propojování oblastí vzdělávání můžete získat odpovědi na otázky, jak zodpovědně nakládat s léky, doplňky stravy a potravními doplňky již ve svých domácnostech, ve své práci a pro svoji budoucnost.

PharmDr. MVDr. Vilma Vranová Ph.D.: Autorka garantovaného kursu Odvykání kouření pro Českou lékárnickou komoru, má bohaté zkušenosti s tvorbou a výukou seminářů zaměřených na lékové interakce, komunikaci, farmaceutickou péči, odborné poradenství v lékárně se zaměřením na odvykání kouření, složení jídelníčku s ohledem na specifické potřeby nemocných i prevenci a terapii funkčních bolestí pohybového aparátu. Cílovou skupinou seminářů jsou zejména zdravotníci, semináře jsou součástí celoživotního vzdělávání.

PharmDr. Marek Lžičař:

.

PharmDr. Marie Valentová, Ph.D.

Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF

telefon: 541 562 953, 725 444 050