PharmDr. Marie Valentová, Ph.D.
Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF
telefon: | 541 562 953, 725 444 050 |
---|---|
e‑mail: |
(19.10. - 23.11.2022, cyklus 6 přednášek, Online)
Chcete vědět, jaké léčivé rostliny můžete použít při některých onemocněních? Tento cyklus vás seznámí s tím, co tyto léčivé rostliny obsahují a jak působí, ale také kdy a jak je můžete použít a na co si dát pozor.
Kurz je určen pro kohokoliv, kdo má zájem se dovědět více o léčivých rostlinách a jejich použití při běžných onemocněních.
Online, přes platformu MS Teams
Přihlašování bylo ukončeno. (Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše kurzy? Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)
Prof. PharmDr. Karel Šmejkal, Ph.D.: působí na Ústavu přírodních léčiv Farmaceutické fakulty jako pedagogicko-vědecký pracovník již od roku 2000, od roku 2016 je jeho vedoucím. V oblasti výzkumu se věnuje zejména přírodním látkám typu prenylovaných fenolů. Zabývá se izolací těchto látek a ve spolupráci také testováním jejich biologické aktivity se zaměřením na jejich protizánětlivé účinky. V rámci výukové činnosti se zabývá i metodami extrakce a izolace rostlinných sekundárních metabolitů a studentům se snaží představit rostliny nejen jako rostliny léčivé, ale také jako rostliny jedovaté. Spolupracuje s řadou zahraničních univerzit, kde také příležitostně přednáší.
Doc. PharmDr. Renata Kubínová, Ph.D.: působí na Ústavu přírodních léčiv Farmaceutické fakulty jako pedagogicko-vědecká pracovnice již od roku 1995. V oblasti výzkumu se věnuje zejména přírodním látkám v druzích čeledi Lamiaceae. Zabývá se izolací těchto látek a testováním jejich biologické aktivity se zaměřením na antioxidační aktivitu a ovlivnění některých enzymů. V rámci výukové činnosti učí studenty poznávat léčivé rostliny a seznamuje je s jejich obsahovými látkami i jejich účinky. Významně spolupracuje se středními školami a zapojuje se do středoškolské odborné činnosti jako odborná konzultantka. Publikuje nejen v prestižních odborných časopisech, ale také v populárně-naučných časopisech, kde se snaží představit léčivé rostliny co nejširší veřejnosti.
PharmDr. Dagmar Jankovská, Ph.D.: vystudovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě a od roku 1996 působí na Farmaceutické fakultě v Brně. Ve svém profesním životě se zabývá studiem přírodních látek, zaměřuje se především na izolaci obsahových látek z léčivých rostlin a na jejich léčebný potenciál. Věnuje se také přípravě studentů farmacie na jejich budoucí povolání: přednáší a vede praktická cvičení z farmakognozie a toxikologie přírodních látek na Farmaceutické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Léčivým rostlinám a jejich pěstování se věnuje také ve svém volném čase. Své znalosti o léčivech chemického i přírodního původu využívá také v pozici klinického farmaceuta přímo u lůžka pacienta v Nemocnici Na Homolce v Praze.
PharmDr. Milan Malaník, Ph.D.: po absolvování magisterského a doktorského studia na Farmaceutické fakultě v Brně zůstal nadále věrný své alma mater, kde pokračuje na Ústavu přírodních léčiv jako odborný asistent. Podílí se na výuce předmětu Farmakognozie, intenzivně se věnuje diplomantům a zabývá se moderními extrakčními a identifikačními metodami. Je autorem nebo spoluautorem řady vědeckých publikací a pravidelně přispívá do populárně-naučného časopisu Léčivé rostliny. Ve volném čase běhá po horách, kde obdivuje přírodu a místní květenu. V popředí jeho zájmu jsou především české endemické jeřáby, orchideje či lopuchy.
PharmDr. Ivana Daňková: Po promoci na Farmaceutické fakultě UK v Bratislavě v roce 1995 nastoupila do výzkumného ústavu tehdejší firmy Lachema Brno jako odborný pracovník v oblasti léčiv. Poté pracovala několik let v soukromé lékárně, získala atestaci v oboru lékárenství. Od roku 2004 se věnuje výuce a výzkumu přírodních léčiv na Farmaceutické fakultě v Brně. Kromě výuky profilového předmětu Farmakognozie přednáší v rámci předmětu Fytofarmaka, kde se zaměřuje na praktické využití léčivých přípravků přírodního původu. Kromě úvazku na univerzitě pracuje v současné době i ve veřejné lékárně, kde může naplno uplatňovat své znalosti přírodních léčiv.
Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF
telefon: | 541 562 953, 725 444 050 |
---|---|
e‑mail: |