Stopa člověka v přírodě: Kde končí vaše kosmetika, léky a pesticidy?

(05.06. - 19.06.2025, Online kurz) ​​

Charakteristika kurzu:

Každý den používáme léky, kosmetiku, čisticí prostředky nebo pesticidy. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se s těmito látkami stane poté, co splní svůj účel? Kam putují, jak ovlivňují přírodu a co s tím můžeme dělat?

Přijďte na náš kurz a zjistěte, jaké chemické látky nás obklopují, kam všude se dostávají a jak jejich stopu můžeme každý z nás ovlivnit. Podíváme se na léky a kosmetiku, pesticidy a těžké kovy i na to, proč je problém, když ve vodě bují sinice. Kurz je určen pro všechny, kteří chtějí lépe rozumět světu kolem sebe — a třeba i začít měnit své vlastní návyky.

Účastníci:

Kurz je otevřený každému, kdo se zajímá o svět kolem sebe a chce lépe porozumět tomu, jak naše každodenní chování ovlivňuje přírodu. 

Obsah kurzu:
  1. Léky, kosmetika a čistící prostředky pod drobnohledem: Kam odtečou, když je spláchneme?
    Používáme je každý den – léky, kosmetiku nebo čisticí prostředky. Co se ale s těmito látkami děje poté, co je spláchneme do odpadu? Zjistíte, kde všude v přírodě se objevují jejich zbytky, jaké mají účinky na životní prostředí a co může každý z nás udělat pro to, aby chemické stopy naší každodennosti byly co nejmenší. (05.06.2025)
  2. Pesticidy a těžké kovy: Neviditelní nepřátelé v půdě, vodě i potravinách
    Látky, které měly původně pomáhat – pesticidy a těžké kovy – se postupně staly i nechtěným rizikem pro přírodu i naše zdraví. V této přednášce zjistíte, jak a kde se s těmito látkami setkáváme, proč jsou nebezpečné, a jak můžeme jejich vliv ve svém okolí omezit. (12.06.2025)
  3. Eutrofizace: Čím to, že se tak množí sinice a proč je to problém nejen na koupalištích

    Eutrofizace – slovo, které možná neznáte, ale jeho důsledky zná každý, kdo někdy viděl zelenou vodu plnou sinic. Vysvětlíme, proč je nadbytek živin ve vodě problém, jak se do ní látky jako dusík a fosfor dostávají, a co s tím můžeme dělat. Dozvíte se také, jak fungují moderní metody boje proti sinicím a jak můžete přispět k čistším vodám i vy. (19.06.2025)

Časový harmonogram:
  • 3 online přednášky v trvání 90 minut
  • Přednášky budou probíhat online vždy ve čtvrtek od 05.06. do 19.06.2025 od 16:30 do 18:00. (Každá přednáška bude nahrávaná a přístupná přihlášeným účastníkům po dobu 1 týdne, není tedy nutné se přednášky zúčastnit přímo v dobu jejího konání.)
Přednášející:
  • PharmDr. Zuzana Široká, Ph.D.
Forma výuky:

Online přes platformu MS Teams

Přihlašování: 

(Přihlašování v přípravě) - (Kurz proběhne v případě min. 12 přihlášených účastníků.)

(Na tomto odkazu naleznete aktuální nabídku kurzů. Chcete dostat informaci o spuštění přihlašování na naše další otevírané kurzy?Zanechte nám zde svůj e-mail a my Vám dáme vědět.)

Bez popisku

PharmDr. Zuzana Široká, Ph.D.: Zkušená lektorka s mnohaletou praxí, vyučující předmětů Farmakologie, Veterinární farmakologie a Toxikologie v češtině i angličtině, lektorka Univerzity třetího věku. Pedagogická činnost, včetně přednášek pro veřejnost či studenty středních škol, ji velmi naplňuje. Profesně se celoživotně zabývá humánní i veterinární toxikologií, toxikologií potravin a environmentální toxikologií. Kromě toho je sama nadšenou pěstitelkou pokojových i venkovních rostlin.

PharmDr. Marie Valentová, Ph.D.

Vedoucí Institutu celoživotního vzdělávání FaF

telefon: 541 562 953, 725 444 050
e‑mail:
Mgr. Adam Svetlík

Správce CIT FaF, Technická podpora kurzů CŽV

telefon: 778 527 918
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info