Erasmus+
praktická stáž
Kromě studia v zahraničí program Erasmus+ nabízí také jedinečnou možnost vyjet v rámci EU na praktickou stáž, a to na jakoukoliv veřejnou nebo soukromou instituci aktivní na pracovním trhu nebo v oblasti vzdělávání.
V magisterském studiu je to třeba příležitost splnit si část povinné praxe v 5. ročníku v zahraničí, vyjet na letní stáž nebo na absolventskou stáž po ukončení studia, a nasbírat tak cenné zkušenosti, které vám rozšíří obzory a pozvednou vaše CV na úplně jinou úroveň.
Na stáž se student Farmacie může vydat do lékárny, nemocnice, zdravotnické laboratoře, výrobní firmy, kosmetického nebo potravinářského průmyslu, řídících orgánů zdravotnictví, zkrátka kamkoliv, kde bude náplň praxe souviset se studovaným oborem.
Přihláška a výběrové řízení
Instituci si vybírá a stáž zařizuje student sám. Tento krok je tak o něco náročnější než u klasického studijního pobytu, kde se vybírá z nabízených univerzit, nicméně na druhou stranu to nabízí téměř neomezené možnosti, jak a kde stáž realizovat.
Výběrové řízení probíhá na Centru zahraniční spolupráce (CZS) 4x ročně.
Termíny:
- I. výzva
Termín pro podání žádosti: 31.1. (otevření online přihlášky 1.12.), v tomto termínu se mohou podávat žádosti pro aktuální kalendářní rok – začátek stáží nejdříve od 15.3.
- II. výzva
Termín pro podání žádosti: 30.4. (otevření online přihlášky 1.3.), v tomto termínu se mohou podávat žádosti na krátké letní stáže a stáže pro následující akademický rok – začátek stáží je nejdříve od 1.7.
- III. výzva
Termín pro podání žádosti: 31.7. (otevření online přihlášky 1.6.), v tomto termínu se mohou podávat žádosti pro následující akademický rok – začátek stáží je nejdříve od 15.9.
- IV. výzva
Termín pro podání žádosti: 31.10. (otevření online přihlášky 1.9.), v tomto termínu se mohou podávat žádosti pro jarní semestr – začátek stáží je nejdříve od 2.1.
Přihlášky se podávají online v ISOIS.
Pozor: V den uzávěrky přihlášek už je potřeba mít kompletně schválený Learning Agreement for Traineeship, který se vyplňuje a schvaluje online v ISOIS, proto je potřeba si přihlášku založit s dostatečným časovým předstihem (doporučujeme minimálně 2 týdny před uzávěrkou).
Součástí přihlášky jsou 2 dokumenty:
1) Learning Agreement for Traineeship (LA)
LA se vyplňuje online v ISOIS a obsahuje podrobné informace o plánované stáži a hostující instituci. Po vyplnění ho student uloží a odešle k podpisu garantovi stáže na MU, kterým je na naší fakultě Vendula Stará (zahraniční oddělení) a zodpovědné osobě na hostující instituci.
2) Motivační dopis adresovaný CZS a podepsaný studentem má obsahovat:
- obor, ročník a stupeň studia studenta
- zdůvodnění výběru zahraniční instituce
- co a proč bude náplní praxe, přímá souvislost se studovaným oborem
- přínos praxe pro studenta – akademický přínos, přínos pro profesní dráhu, přínos pro MU a přijímající zahraniční instituci
- na jakou dobu student žádá o finanční podporu
- krátký strukturovaný životopis
Podmínky účasti
- Přijímající organizace může být jakákoliv veřejná nebo soukromá organizace aktivní na pracovním trhu nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy či mládeže (veřejný či soukromý podnik, veřejný subjekt na místní, regionální nebo národní úrovni, profesní asociace, obchodní unie, výzkumné instituty, nadace, NNO, neziskové organizace, instituty, vzdělávací centra atd).
- Pozor: organizace nesmí být financovaná z projektových peněz EU!
- Stážista musí v zahraniční organizaci pracovat na plný pracovní úvazek (běžný v zemi přijímající organizace, minimálně 35 hodin týdně).
- V rámci stáže není možné realizovat výzkum. Je například možné vyjet na zahraniční univerzitu učit se novým metodám nebo technikám práce v laboratoři, případně výstup ze stáže použít při psaní diplomové / disertační práce, ale v dokumentech ke stáži nesmí být explicitně zmíněný 'výzkum'.
- Student musí být v době výběrového řízení i po celou dobu pobytu řádně zapsaný ke studiu na fakultě, studium nesmí přerušit ani ukončit.
- Délka pobytu 2 – 12 měsíců
- Vyjet v rámci programu Erasmus+ je možné vyjet opakovaně, za jeden studijní cyklus (Bc/NMgr/PhD) celkem na 12 měsíců, během pětiletého magisterského cyklu je možné vyjet až na 24 měsíců.
- Pokud student vycestuje do země svého původu, má při výběrovém řízení nejmenší prioritu a nemá nárok na přidělení finanční podpory.
Praktické stáže se mohou konat pouze v zemích zapojených do programu Erasmus, a to:
- členské země EU: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- země Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
- Turecko, Srbsko, Severní Makedonie a Švýcarsko
- pobyty ve Velké Británii: Všichni studenti vyjíždějící na stáž do VB potřebují získat víza. K jejich získání je potřeba tzv. Certificate of Sponsorship, který dříve poskytovala instituce British Council. Pokud nyní není studentovi zahraniční instituce schopna vystavit tento certifikát, není možné stáž ze zdrojů programu Erasmus+ finančně podpořit.
Finanční podpora
Finanční podpora slouží pouze k částečnému pokrytí nákladů, jedná se o příspěvek na zvýšené náklady spojené s pobytem v zahraničí – předpokládá se finanční spoluúčast studenta.
Finanční podpora je vypočítána na základě předpokládané délky pobytu, kdy platí, že 1 měsíc = 30 dní, a je přiznané pouze na období fyzické mobility, na online období mobility se nepřiznává.
Diferenciace grantu pro Erasmus+ praktické stáže:
- 750 EUR/měsíc – země s vysokými životními náklady:
Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie
- 630 EUR/měsíc – země s nižšími životními náklady:
Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Severní Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Tureck
+ Možnosti navýšení finanční podpory:
Green Erasmus – příspěvek ve výši 50 EUR na využití ekologicky šetrné dopravy (autobus, vlak, spolujízda autem).
Navýšení pro studenty pocházející ze znevýhodněného socioekonomického prostředí – navýšení o 250 EUR/měsíc na základě písemného potvrzení nároku na přídavky na dítě z Úřadu práce.
Navýšení pro studenty se specifickými potřebami – na pokrytí zvýšených nákladů spojených s např. bezbariérovým přístupem, potřebnou lékařskou péčí, dietními opatřeními (diabetes, celiakie atd) a jiné.
Podrobné informace na webu CZS.
Před odjezdem
Praktické stáže probíhají plně v režii Centra zahraniční spolupráce (CZS).
Nejdůležitější je přijít před odjezdem do zahraničí na CZS podepsat Účastnickou smlouvu, bez které není možné stáž realizovat a na základě které vám bude i vyplacené stipendium Erasmus+.
Podrobné informace a pokyny budete od CZS dostávat emailem a jsou také k dispozici na webových stránkách.
Student je povinen sjednat si před odjezdem na stáž řádné pojištění platné pro zemi, ve které bude stáž probíhat. Pojištění musí obsahovat následující položky:
- zdravotní pojištění
- úrazové pojištění vztahující se na úkoly prováděné stážistou a zahrnující aspoň škody způsobené stážistovi na pracovišti
- pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené účastníkem na pracovišti
Student musí být seznámen se všemi náležitostmi pojištění v zahraničí, které je uzavřeno pro účely výkonu praktické stáže, a mít ověřeno u pojišťovny, že je pojištění vyhovující.
Před odjezdem je také potřeba založit si Evidenci pobytu v IS:
IS – Student – Během studia – Stáže, studijní a pracovní pobyty.
Přes evidenci si pak budete po návratu také žádat o uznání pobytu do studia.
Během pobytu
V průběhu pobytu je potřeba do ISOIS nahrávat průběžné zprávy, a to 1x za 2 měsíce.
Student ve zprávě uvede, jak stáž probíhá a jak koresponduje se schváleným pracovním plánem.
V případě, že v původně schváleném Learning Agreementu for Traineeships nastanou změny (v obsahu, osobě koordinátora), musí být písemně odsouhlaseny jak vysílající, tak přijímající institucí. Student vyplní sekci 'During Mobility' ve své online přihlášce v ISOIS.
V případě, že student chce svoji stáž prodloužit, může podat žádost o prodloužení, a to nejpozději 30 dní před původně plánovaným ukončením stáže.
Potřebný dokument (Application for Extension) je ke stažení v přihlášce v ISOIS.
Prodloužení může být schválené buď s finanční podporou, nebo bez nároku na finanční podporu, v závislosti na aktuálním rozpočtu programu.
Pokud se na druhou stranu student rozhodne stáž zkrátit, je potřeba to oznámit koordinátorce na CZS, garantovi stáže a hostující instituci. Je však potřeba dát pozor, aby byla dodržená minimální délka stáže (2 měsíce), v opačném případě by student musel vrátit celou finanční podporu.
Návrat a uznání pobytu
Před ukončením stáže je potřeba si na hostující instituci nechat vyplnit a podepsat Traineeship Certificate, ten pak zaslat k podpisu i garantovi stáže na fakultě a nahrát do ISOIS a do Evidence pobytu v IS, a to nejpozději do 10 dní od ukončení stáže.
Dokument je ke stažení přímo v ISOIS.
Po nahrání certifikátu do IS je potřeba si podat žádost o uznání pobytu.
Návod na podání žádosti najdete zde.
Pokud se jedná o stáž v rámci povinné lékárenské praxe, uznává se do studia jako předmět Zahraniční pracovní pobyt (FEMP1_FAF) za 1 ECTS. Reálně má samozřejmě vyšší kreditovou hodnotu, protože je součástí předmětu Lékárenská praxe II (24 kreditů).
U doktorských studentů se stáž nejčastěji uznává do studia jako předmět Zahraniční stáž (F9ZP0_FAF), kde se kreditová hodnota odvíjí od délky stáže.
Proces uznávání pobytu se netýká absolventských stáží.
Absolventská stáž
Pro absolventskou stáž platí všechny výše uvedené podmínky s výjimkou evidence pobytu v IS a uznání pobytu.
Je možné ji absolvovat do 12 měsíců od termínu státních závěrečných zkoušek (SZZ), v této době musí být stáž zahájena i ukončena.
Nicméně v době podání přihlášky a během celého průběhu výběrového řízení (až do vyhlášení výsledků) musí být student řádně zapsaný ke studiu, je tedy potřeba se přihlásit s dostatečným předstihem před SZZ (viz termíny výzev výše).
Student po celou délku absolventské stáže nesmí nastoupit na navazující studium v oboru, přes který stáž realizuje, tím by totiž ztratil statut čerstvého absolventa.
Podrobnosti k dispozici na webu CZS.
Nabídky stáží a kontakty na zahraniční instituce
Nabídky stáží v UK a Irsku je možné hledat pomocí European Student Placement Agency (ESPA).
Více informací a nabídky stáží najdete na jejich webových stránkách zde.
V tomto dokumentu najdete seznam hostujících institucí, na kterých studenti Farmaceutické fakulty realizovali praktické stáže v rámci programu Erasmus+ v období 2020-2024. Najdete tam i webové stránky a kontaktní informace na zodpovědné osoby, které můžete v případě zájmu kontaktovat.
Berte, prosím, tyto informace čistě jako seznam institucí, kde byly stáže v minulosti realizovány, ne jako doporučení, k absolvovaným stážím nemáme k dispozici další podrobnosti či konkrétní zkušenosti studentů.